Korekta sprzedaży z paragonów z błędną stawką
Naliczanie 23-proc. zamiast 8-proc. VAT w transakcjach ewidencjonowanych na kasie fiskalnej nie jest oczywistą pomyłką. Jeśli nie były one równolegle dokumentowane fakturami, to nie ma podstaw do odzyskania zawyżonego podatku.
- Rozliczany przeze mnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą – sklep. Większość sprzedaży podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Niedawno okazało się, że sprzedaż jednego z towarów dokumentowana była paragonami ze stawką VAT 23 proc., podczas gdy właściwa jest stawka VAT 8 proc. Czy podatnikowi w tej sytuacji przysługuje prawo do skorygowania zawyżonego VAT? – pyta czytelnik.
Zdarza się, że podatnicy ewidencjonujący sprzedaż na rzecz osób prywatnych za pomocą kas rejestrujących wystawią błędny paragon. Obowiązujący podatników w takich przypadkach sposób postępowania określa § 3 ust. 5 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU poz. 363; dalej: rozporządzenie). Przepis ten stanowi, że w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik niezwłocznie ją koryguje przez ujęcie w odrębnej ewidencji:
1) błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego),
2) krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.
W takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta